Trzeba zabrać się za nasze kuchnie, a nie sklepy
Projekt ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności niespecjalnie się podoba uczestnikom rynku, ponieważ nie rozwiązuje głównego problemu: jak ograniczyć wyrzucanie produktów przez konsumentów.
W Polsce rocznie do śmieci trafia aż ponad 9 mln ton żywności, co jest piątym wynikiem w UE. Mimo to projekt ustawy, która miała za zadanie to ograniczyć, powstawał bardzo wolno. Został zgłoszony w lipcu 2016 r. i ostatecznie dopiero na początku stycznia senacki dokument trafił do dalszych prac.
Jednak mało kto jest z niego zadowolony. Senat sprowadził bowiem problem tylko do narzucenia sklepom obowiązku zawarcia z organizacją pozarządową pisemnej umowy dotyczącej nieodpłatnego przekazywania żywności na cele społeczne. Jeśli tego nie zrobią, zapłacą karę. Dodatkowo będą wnosić specjalną opłatę od wagi marnowanych produktów.
– Projektowana ustawa dotyczy jednak tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta