Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska trzecią fabryką Europy

18 stycznia 2018 | Ekonomia
Najszybciej w Polsce przybywa miejsc pracy w przemyśle motoryzacyjnym i meblarskim
źródło: Rzeczpospolita
Najszybciej w Polsce przybywa miejsc pracy w przemyśle motoryzacyjnym i meblarskim

Pod względem zatrudniania mamy większy przemysł niż Francja, a prawie 25 proc. miejsc pracy w tym sektorze w całej UE powstaje właśnie u nas.

Anna Cieślak-Wróblewska

– Dwie trzecie wszystkich nowych miejsc pracy w przemyśle w UE w ostatnich 12 miesiącach powstało w Polsce – cieszył się kilka tygodni temu premier Mateusz Morawiecki.

Miał to być argument pokazujący, że konkurencyjność gospodarki rośnie, mimo znaczącego wzrostu wynagrodzeń, a Polska staje się „fabryką Europy". Jednak w świetle nowych danych, opublikowanych ostatnio przez Eurostat, już tak dobrze z naszym przemysłem nie jest.

W III kw. w firmach produkcyjnych pracowało w sumie 3,4 mln osób, czyli o ok. 124 tys. więcej niż w III kw. 2016 r. W tym czasie liczba miejsc pracy w przetwórstwie przemysłowym w całej UE wzrosła o 583 tys. (bez Irlandii). Tym samym w Polsce powstało 21 proc. wszystkich etatów w tym sektorze, a wśród pracujących w wieku 15–64 lat – 25 proc. Co gorsza, urzędy statystyczne wszystkich krajów UE zrewidowały także swoje dane za II kwartał (do których odnosił się premier) i dziś wiemy, że wówczas w Polsce powstało 36 proc. nowych miejsc pracy (premier mówił o ok. 67 proc.).

Wynik robi wrażenie

– Ale to i tak wciąż bardzo dużo – podkreśla Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP. – Biorąc pod uwagę, że nasza gospodarka stanowi ok. 3 proc. wartości całej unijnej gospodarki, a tworzymy 25 proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10954

Wydanie: 10954

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament