Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wydatki niewygasające w ewidencji księgowej i sprawozdawczości

24 stycznia 2018 | Dobra Firma | Wojciech Rup

FINANSE PUBLICZNE | Niezrealizowane kwoty wydatków zapisane w budżecie jednostki samorządu terytorialnego wygasają z upływem roku budżetowego. Są jednak wyjątki, których księgowanie może powodować problemy.

Wprowadzona przed wieloma laty do gospodarki budżetowej kategoria wydatków niewygasających (>patrz ramka) jest pożytecznym narzędziem racjonalizacji wydatków budżetowych poprzez zwiększanie elastyczności wykonania budżetu. Jednak prezentacja operacji z udziałem wydatków niewygasłych w systemie normatywnym rachunkowości budżetowej nastręczała poważnych problemów z ustaleniem metody ich ujęcia systematycznego w księgach rachunkowych i prezentacji w sprawozdawczości finansowej i budżetowej. Uwaga ta dotyczy kolejnych rozporządzeń w sprawie rachunkowości budżetowej, łącznie z aktualnie obowiązującym rozporządzeniem ministra rozwoju i finansów z 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2017 r., poz. 1911; dalej: rozporządzenie). Wprowadzając nowe rozporządzenie w sprawie rachunkowości budżetowej nie wykorzystano szansy na uzupełnienie brakujących unormowań, jak również wyeliminowanie błędnych rozwiązań ewidencyjnych z zakresu rachunkowości wydatków niewygasłych.

Ujęcie i prezentacja

Według planu kont (załącznik nr 2 do rozporządzenia) ujęcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10959

Wydanie: 10959

Spis treści
Zamów abonament