Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Składki AC, OC i NNW od wynajmowanych aut nie są kosztem w całości

24 stycznia 2018 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

Wydatki na ubezpieczenie samochodu osobowego wykorzystywanego na podstawie umowy najmu podlegają ograniczeniom do kwoty z ewidencji przebiegu pojazdu.

Spółka planuje wynajmowanie samochodów osobowych dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej od innego podmiotu z siedzibą na terytorium UE, na podstawie umowy bądź umów najmu. Wśród wydatków, które będzie ponosić w związku z najmem, spółka wymieniła m.in. różnego rodzaju ubezpieczenia (OC, AC, NNW), których wysokość będzie niezależna od faktycznego używania danego auta. Podkreśliła, że obowiązek opłacenia OC wynika z przepisów, natomiast wydatki na AC/NNW będą zależne od analizy ryzyka strat, w tym ewentualnego wzrostu czynszu najmu w wyniku ewentualnych kradzieży i napraw powypadkowych.

We wniosku o interpretację spółka zapytała m.in. czy będzie uprawniona do ujęcia w kosztach uzyskania przychodu wydatków związanych z ubezpieczeniem w pełnej wysokości, wyłącznie w zakresie ubezpieczenia AC, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy o CIT.

W tym zakresie odpowiedź fiskusa okazała się negatywna. W jego ocenie wydatki na ubezpieczenia każdego z wynajmowanych samochodów osobowych zawierają się w kosztach używania tych pojazdów. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10959

Wydanie: 10959

Spis treści
Zamów abonament