Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustalenie wartości firmy w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym na dzień objęcia kontroli w jednostce zależnej

24 stycznia 2018 | Dobra Firma | Maciej Chwalisz
źródło: Rzeczpospolita

Nabycie udziałów w spółce zależnej za cenę wyższa niż wartość godziwa aktywów netto wymaga rozpoznania wartości firmy w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. Kategoria ta podlega testom na trwałą utratę wartości.

- Nasza spółka zajmuje się produkcją mebli biurowych. W 2017 r. nabyliśmy 100 proc. udziałów w podmiocie B, który zajmuje się produkcją foteli biurowych. Kapitał własny podmiotu B jest ujemny. W jaki sposób prawidłowo ustalić wartość firmy na dzień objęcia kontroli w świetle przepisów polskiego prawa bilansowego na potrzeby sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego na dzień 31 grudnia 2017 r.?– pyta czytelnik.

Zagadnienie związane z ustaleniem wartości firmy w jednostkach innych niż banki zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji w polskim prawie bilansowym można znaleźć w co najmniej dwóch aktach prawnych – ustawie o rachunkowości (dalej: uor) oraz w rozporządzeniu ministra finansów z 25 września 2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (dalej: rozporządzenie), które jest uszczegółowieniem zapisów uor.

Ustawa i rozporządzenie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podmiot obejmujący kontrolę jest zobowiązany do ustalenia wartości firmy na dzień jej objęcia. Zgodnie z par. 12 ust. 4 rozporządzenia, jeżeli jednostka dominująca nabywa w jednostce zależnej dodatkowe udziały lub na skutek nabycia dodatkowych udziałów jednostka stowarzyszona lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10959

Wydanie: 10959

Spis treści
Zamów abonament