Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stare podatki nie do podważenia w likwidacji

24 stycznia 2018 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

Likwidator spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie ma uprawnień do złożenia wniosku o unieważnienie ostatecznych decyzji dotyczących jej rozliczeń VAT.

Spór w sprawie zaczął się w kwietniu 2017 r., kiedy fiskus odmówił wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji dotyczących VAT m.in. za wrzesień, październik, listopad i grudzień 2011 r. Powodem był brak uprawnień do złożenia takiego wniosku. Urzędnicy wskazali, że w imieniu spółki z o.o. złożył go jej likwidator, a ich zdaniem nie posiada on legitymacji prawnej do wystąpienia w imieniu tej spółki z wnioskiem.

Likwidator nie zgadzał się z odmową, ale fiskus nie zmienił rozstrzygnięcia. Wskazał na art. 201 § 1 kodeksu spółek handlowych (k.s.h). Nie można uznać, że prawo do występowania z wnioskiem o stwierdzenie nieważności decyzji w imieniu spółki z o.o. posiada likwidator spółki, gdyż uprawnienie do reprezentowania spółki należy do wyłącznej kompetencji jej zarządu. Przywołany przez likwidatora art. 275 § 1 k.s.h. w zestawieniu z art. 282 § 1 i art. 283 przesądzają o braku możliwości działania likwidatora w tej sprawie.

Jak tłumaczyli urzędnicy, w czasie prowadzenia likwidacji spółka zachowuje osobowość prawną, ale jej zdolność do czynności prawnych jest ograniczona celem likwidacji. Z chwilą otwarcia likwidacji zmienia się bowiem cel działania spółki. Od tego momentu nie chodzi już o kontynuowanie dotychczasowej działalności, ale o jej całkowite zakończenie. Spółka nie powinna w tej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10959

Wydanie: 10959

Spis treści
Zamów abonament