Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Neofaszyści zatrzymani

24 stycznia 2018 | Pierwsza strona

Mateusz S. urządził rocznicę urodzin Hitlera, chociaż toczyło się przeciwko niemu śledztwo w gliwickiej prokuraturze. Od dawna monitorowała go też ABW.

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach ABW zatrzymała trzech członków stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, w tym jej szefa Mateusza S. Usłyszeli zarzuty propagowania nazizmu – w 2017 r. świętowali 128. rocznicę urodzin Adolfa Hitlera.

Akcja ABW to efekt reportażu „Superwizjera" TVN, który ujawnił pronazistowską twarz DiN. W przeszłości S. był karany. Kolejną sprawę o mowę nienawiści trzy tygodnie temu prokuratura w Gliwicach umorzyła. „Rzeczpospolita" ustaliła, że śledztwo przeciwko S. zabrano prokuraturze w Wodzisławiu Śl., która go oskarżyła, i dano „rejonówce" w Gliwicach. Ta wynajęła nową biegłą i oceniła, że S. nie złamał prawa.

Zbigniew Ziobro zapowiedział we wtorek delegalizację stowarzyszenia, a Mariusz Kamiński stwierdził, że „jest rzeczą niedopuszczalną, by w niepodległej i demokratycznej Polsce ktokolwiek ośmielał się gloryfikować nazistów i Hitlera".    —ik, graż

>A4, komentarz >A2

Wydanie: 10959

Wydanie: 10959

Spis treści
Zamów abonament