Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka zmiana nad Wełtawą?

24 stycznia 2018 | Rzecz o polityce
Jiri Drahos jest jednym z dwóch kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta.
źródło: AFP
Jiri Drahos jest jednym z dwóch kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta.

Czesi opowiedzą się za jedną z przeciwstawnych wizji państwa i Europy.

marek migalski

W najbliższy piątek i sobotę Czesi będą wybierać prezydenta swojego kraju (nasi południowi sąsiedzi głosują w piątek od 14.00 do 22.00 oraz w sobotę od 8.00 do 14.00 – taki zwyczaj). W drugiej turze zmierzą się urzędujący prezydent Miloš Zeman i były prezes Akademii Nauk Jiři Drahoš. Wybór ten ważny jest nie tylko dla obywateli Republiki Czeskiej, ale także dla nas.

W pierwszej turze zdecydowanie zwyciężył Zeman, uzyskując prawie 38,6 proc. ważnie oddanych głosów, podczas gdy jego konkurent jedynie 26,6 proc. Było to o wiele mniej, niż wszyscy w sztabie Zemana się spodziewali. Wynik poniżej 40 proc. uznany został za jego porażkę, a w sztabie Drahoša przywitano go wybuchem entuzjazmu. Co więcej, większość kandydatów, którzy odpadli w pierwszej turze, wezwała do głosowania w najbliższy weekend właśnie na byłego szefa Akademii Nauk. Szczególnie cenne jest poparcie Pavla Fischera, który zajął trzecie miejsce, ale także tych, którzy zajęli odpowiednio czwarte, piąte i szóste miejsce (Milana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10959

Wydanie: 10959

Spis treści
Zamów abonament