Uzyskanie prawa ochronnego to za mało, żeby odliczać odpisy
W wyniku otrzymania decyzji z Urzędu Patentowego podatnik nie nabył praw ochronnych do znaku towarowego. Nie jest więc uprawniony do jego amortyzacji.
Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 1 grudnia 2017 r. (0111-KDIB2-1. 4010.260.2017.2.AP).
Znak słowno-graficzny stosowany był przez podatnika w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Znak ten od kilku lat jest umieszczany m.in. na opakowaniach wyrobów produkowanych przez spółkę oraz na witrynach i szyldach sklepowych. W 2017 r., w wyniku podjętych starań, podatnik uzyskał prawo ochronne na znak towarowy. Podatnik zwrócił się z pytaniem, czy uzyskanie prawa ochronnego do ww. znaku słowno-graficznego w drodze decyzji wydanej przez Urząd Patentowy, stanowi nabycie, o którym mowa w art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uprawniające do amortyzacji tego prawa.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji uznał, że w wyniku otrzymania decyzji z Urzędu Patentowego podatnik nie dokonał nabycia praw ochronnych do znaku towarowego w rozumieniu art. 16b ust. 1 pkt. 6 ustawy o CIT, a w rezultacie nie jest uprawniony do rozliczania z tego tytułu odpisów amortyzacyjnych.
Zdaniem autorki
Justyna Chojnacka, konsultantka w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte
Komentowana interpretacja wpisuje się w
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta