Opłata rezerwacyjna na rachunku powierniczym to nie zaliczka
Obowiązek podatkowy od kwot otrzymanych z tytułu przedwstępnych umów sprzedaży lokali powstanie wtedy, gdy pieniądze zgromadzone na rachunku powierniczym zostaną przez bank zwolnione i deweloper będzie mógł nimi swobodnie dysponować.
- Deweloper (podatnik VAT czyn- ny) zajmuje się wznosze- niem budynków wielorodzinnych i usługowych oraz prowadzeniem sprzedaży lokali w tych budynkach. Deweloper rozpoczął działalność w październiku 2017 r., a pierwsze wpłaty z tytułu zawartych umów deweloperskich – przedwstępnych umów sprzedaży w postaci aktu notarialnego otrzymał w grudniu 2017 roku na swój rachunek bieżący. Na podstawie otrzymanych wpłat deweloper odprowadził VAT w dacie ich wpływu. Oprócz umów deweloperskich, spółka podpisuje również umowy rezerwacyjne, które opodatkowane są stawką podstawową VAT. Po otrzymaniu wpłaty wystawia faktury tytułem opłaty rezerwacyjnej i oprowadza VAT w dacie wpływu pieniędzy.
Okazało się, że dla tego rodzaju działalności deweloper powinien zawrzeć z bankiem umowy o prowadzenie rachunku powierniczego (otwartego bądź zamkniętego) dla każdego przedsięwzięcia budowlanego. W styczniu 2018 r. deweloper zawarł z bankiem umowę na prowadzenie otwartego rachunku powierniczego. Płatności obecnych oraz przyszłych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta