Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opłata rezerwacyjna na rachunku powierniczym to nie zaliczka

24 stycznia 2018 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz

Obowiązek podatkowy od kwot otrzymanych z tytułu przedwstępnych umów sprzedaży lokali powstanie wtedy, gdy pieniądze zgromadzone na rachunku powierniczym zostaną przez bank zwolnione i deweloper będzie mógł nimi swobodnie dysponować.

- Deweloper (podatnik VAT czyn- ny) zajmuje się wznosze- niem budynków wielorodzinnych i usługowych oraz prowadzeniem sprzedaży lokali w tych budynkach. Deweloper rozpoczął działalność w październiku 2017 r., a pierwsze wpłaty z tytułu zawartych umów deweloperskich – przedwstępnych umów sprzedaży w postaci aktu notarialnego otrzymał w grudniu 2017 roku na swój rachunek bieżący. Na podstawie otrzymanych wpłat deweloper odprowadził VAT w dacie ich wpływu. Oprócz umów deweloperskich, spółka podpisuje również umowy rezerwacyjne, które opodatkowane są stawką podstawową VAT. Po otrzymaniu wpłaty wystawia faktury tytułem opłaty rezerwacyjnej i oprowadza VAT w dacie wpływu pieniędzy.

Okazało się, że dla tego rodzaju działalności deweloper powinien zawrzeć z bankiem umowy o prowadzenie rachunku powierniczego (otwartego bądź zamkniętego) dla każdego przedsięwzięcia budowlanego. W styczniu 2018 r. deweloper zawarł z bankiem umowę na prowadzenie otwartego rachunku powierniczego. Płatności obecnych oraz przyszłych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10959

Wydanie: 10959

Spis treści
Zamów abonament