Nie dajmy się poróżnić!
25 stycznia 1943 r. w warszawskim Belwederze odbyła się narada przedstawicieli tzw. rządu Generalnego Gubernatorstwa w sprawie represji wobec ludności polskiej, która nie chciała się podporządkować niemieckim zarządzeniom.
Lektura protokołu z tego zebrania, zachowanego w pamiętnikach Hansa Franka, napełnia grozą. Niezwykle kulturalnym językiem omawiany jest plan straszliwego terroru i biologicznego wyniszczania mieszkańców polskich miast i wsi. Najlepiej wyrażają to słowa sekretarza stanu Friedricha Krügera, który w spokojny sposób referuje brutalne wysiedlanie ludności polskiej z Zamojszczyzny: „Nie ulega wątpliwości, że Niemcy muszą być i będą osiedleni na terenie Generalnej Guberni. Niemcy bowiem i w ogóle Europa mogą istnieć tylko w oparciu o Wschód. Zarówno Generalna Gubernia, jak i Ukraina są bazą dla Niemiec i Europy, bo cały problem wyżywienia wiąże się z terenami wschodnimi". W tych słowach zawiera się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta