Zakaz nielojalności tylko na uczciwych warunkach
Naruszeniem zasad współżycia społecznego jest nałożenie na kontrahenta obowiązku powstrzymania się od działalności konkurencyjnej bez przyznania stosownego wynagrodzenia.
Tak uznały sądy rozpatrujące spór dwóch przedsiębiorców o przewidzianą w ich umowie wysoką karę za nielojalność.
Nie będziesz podbierał zleceń
Dariusz D. wykonywał usługi transportowo – spedycyjne na rzecz spółki X, a sporadycznie również na rzecz spółki Y. Jacek F., który prowadzi działalność transportową, został jego „podwykonawcą". Dostawał od Dariusza D. zlecenia na różne przewozy na rzecz spółki X. Warunki umowy D. uzgadniał telefonicznie z jego synem. Z Jackiem F. nigdy bezpośrednio nie rozmawiał. Poszczególne zlecenia były wysyłane e-mailem. Każde zawierało warunki określone w punktach. Punkt 4 przewidywał, że Jacka F. obowiązuje „bezwzględna neutralność wobec klienta; zakaz kontaktowania się i ustalania czegokolwiek z klientem poza naszą wiedzą i zgodą". Zleceniobiorca został też zobowiązany do niepodejmowania działalności konkurencyjnej wobec firmy Dariusza D. poprzez dokonywanie we własnym zakresie dostaw na rzecz jego odbiorców. „Zakaz ten obowiązuje w trakcie współpracy z nami oraz w okresie 3 lat od dnia ostatniej dostawy wykonanej na nasze zlecenie. W razie złamania tej zasady grozi kara umowna w wysokości 50 tysięcy euro" – brzmiało postanowienie umowy.
Według Dariusza D. zleceniobiorca nie dotrzymał warunków umowy i wielokrotnie wykonywał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta