Nowoczesną techniką w smog
Walka o czyste powietrze to nie tylko kwestia paliwa wykorzystywanego do ogrzewania, ale i termomodernizacja budynków oraz ekojazda w mieście.
materiał powstał przy współpracy z firmą Buderus
Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Global Compact w Polsce, uważa, że problem ze smogiem to problem globalny. – Jak podaje Europejska Agencja Środowiska, z powodu złej jakości powietrza umiera przedwcześnie 3 mln osób na świecie, w Europie ta liczba wynosi 500 tysięcy. Ofiary smogu to strata dla państwa, to także strata podatnika i jest to najczęściej głowa rodziny. Często występują trwałe uszczerbki na zdrowiu i niezdolność do pracy – mówi. Smog jest wygenerowany przez człowieka, niepoprawną politykę i brak zarządzania termomodernizacją przez dziesięciolecia. – W tle pojawia się również zjawisko ubóstwa energetycznego. W wielu domach wiejskich wciąż wypalane są w piecach śmieci, stare meble, a nawet olej napędowy. Kluczowe jest opracowanie taryfy grzewczej, która pozwoli ograniczyć ten problem – mówi Wyszkowski.
Powietrze nie zna granic
– Społeczeństwo często odrzuca problem smogu, twierdząc, że kiedyś był bardziej uciążliwy. Ważny jest sposób komunikowania badań naukowych – mówiła Anna Gayer z Politechniki Warszawskiej i ekspertka fundacji #13
Jak przekonuje, warto edukować społeczeństwo poprzez przedstawianie pozytywnych efektów zdrowotnych, wynikających z inwestycji wspierających poprawę jakości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta