Wojna o Ruryka
Kim był i skąd przybył założyciel dynastii Rurykowiczów? I jaką rolę odegrał w powstaniu pierwszego państwa Słowian wschodnich nazwanego Rusią?
Robert Cheda
O rodowód Ruryka toczy się nieustająca wojna pomiędzy zwolennikami teorii normańskiej i jej przeciwnikami. Od ponad 300 lat uczeni całej Europy usiłują dowieść własnych racji. W ruch idą wszelkie argumenty, od skandynawskich sag i bizantyjskich kronik przez archeologiczne artefakty po badania DNA. Mimo wykorzystania takiego arsenału, fundamentalna istota sporu, odnosząca się przecież do źródeł narodowej tożsamości, nadal dzieli współczesną Europę.
O co toczy się spór?
Fundamentem tożsamości nowoczesnego narodu są jego historyczne korzenie ukazujące proces formowania społeczeństwa i terytorium państwowego. Bez pamięci sięgającej głęboko w przeszłość nie sposób ujrzeć system wartości, na którym opiera się współczesność, czyli przyszłość. Integralną częścią takiej opowieści jest mit praojca lub pramatki. Ich rodowód i czyny bardzo silnie wpływają na poczucie odrębności, budując poczucie dumy i narodowy charakter.
Wizja przodka dokonującego aktu założycielskiego urasta do rangi najważniejszego symbolu, który odróżnia nas od pozostałych nacji. To własna historia daje nam prawo równoprawnej przynależności do światowej wspólnoty narodów. Trudno się zatem dziwić, że spór o pochodzenie założyciela państwa wschodniosłowiańskiego od kilkuset lat wzbudza niestygnące emocje. Przecież...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta