Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krwawe dzieci Odyna

02 marca 2018 | Rzecz o historii
źródło: Rzeczpospolita
Langskipy, długie i smukłe okręty wikingów, nadawały się zarówno do żeglugi śródlądowej, jak i dalekomorskiej. To one umożliwiły wojownikom z północy podbój nowych ziem.
źródło: Photopower
Langskipy, długie i smukłe okręty wikingów, nadawały się zarówno do żeglugi śródlądowej, jak i dalekomorskiej. To one umożliwiły wojownikom z północy podbój nowych ziem.

Wikingowie od lat rozpalają naszą wyobraźnię. Do niedawna byli ukazywani jako silni, brodaci blondyni w hełmach z rogami. Ten fałszywy obraz zmienił serial Michaela Hirsta zrealizowany dla kanału History. Ale i on nie uniknął przekłamań i nieścisłości.

Paweł Łepkowski

W naszej kulturze wikingowie są kojarzeni ze skandynawskimi wojownikami, którzy przez trzy stulecia budzili grozę w całej Europie. Jest to obraz tylko częściowo prawdziwy. W rzeczywistości rozwój społeczności, które dzisiaj nazywamy wikingami, był o wiele bardziej złożony. Nie byli oni jedynie piratami i grabieżcami, ale także kupcami, rzemieślnikami, rolnikami, rybakami i znakomitymi budowniczymi. Dotarli od dorzecza Wołgi aż po kalifat Andaluzji, od Oceanu Atlantyckiego aż po Morze Kaspijskie.

Kim byli wikingowie?

Słowo „wiking" pochodzi z języka staronordyckiego i etymologicznie wiąże się ze słowami „vik" (zatoka) oraz „viking" (wyprawa zamorska). Staronordycki należał do grupy języków germańskich i był używany przez ludy zamieszkujące terytorium współczesnej Danii, Norwegii i Szwecji. Dzięki podbojom wikingów język staronordycki dotarł na Wyspy Brytyjskie, Wyspy Owcze, Orkady, Szetlandy, na wybrzeża Irlandii oraz na obszary zdominowane przez Słowian, w tym głównie Ruś Kijowską. W anglosaskim poemacie skaldycznym „Widsith" (Wędrowiec) z VI–VII wieku po raz pierwszy pojawia się termin „wicinga" na określenie piratów ze wschodu. Utwór ten nawiązuje do poematu heroicznego „Beowulf", który opisuje pradzieje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10991

Wydanie: 10991

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament