Zmiana wierzyciela sama w sobie nie jest umową nazwaną
Przelew wierzytelności podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeśli przyjmie postać którejkolwiek z czynności wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy o PCC. W przeciwnym razie nie będzie obciążony daniną.
Powyższy wniosek płynie z interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 5 marca 2018 r. (0111-KDIB4.4014.52.2018.1.BD).
Podatnik, który złożył wniosek o wydanie przedmiotowej interpretacji indywidualnej jest osobą prawną, działającą w formie niestandaryzowanego sekurytyzacyjnego funduszu inwestycyjnego zamkniętego. W prowadzonej działalności planuje on zawarcie z podmiotem trzecim umowy, na podstawie której nabędzie w drodze przelewu wierzytelności składające się z kwot należności głównych oraz należności ubocznych (m.in. odsetek, prowizji i innych składników), wynikających z zawartych przez ten podmiot umów.
Wspomniana umowa przelewu przybierze formę umowy o sekurytyzację, uregulowanej w ustawie o funduszach inwestycyjnych. W związku z powyższym podatnik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta