Hałda własnością tego, czyja jest nieruchomość
Nowe techniki pozwalają na eksploatację hałd, np. pokopalnianych, ale to nie zmienia ich prawnego statusu. Należą do właściciela gruntu.
Hałdy nie są odrębną własnością i nie mogą być sprzedawane bez gruntu.
To sedno precedensowego wyroku Sądu Najwyższego, tym ważniejszego, że wraz z rozwojem technik eksploatacyjnych wróciło zainteresowanie hałdami, które ponoć wręcz znikają z krajobrazu nie tylko Śląska.
Sprzedali hałdę
Kwestia ta wynikła w sprawie, w której trzej współwłaściciele działek (ok. 15 ha) pod Bytomiem, na których m.in. usypano w latach 50. i 60. zeszłego stulecia hałdę z elementów pokopalnianych, sprzedali je Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pod autostradę A1. I domagali się ponad 60 mln zł zwrotu bezpodstawnego wzbogacenia wskutek nabycia owego „nadkładu", jak mówią w branży, na tym gruncie.
Faktem jest, że w umowie sprzedaży zastrzeżono rozliczenie tego nadkładu na działce, który zresztą tam w większości zalega wciąż pod jezdnią. I teraz powodowie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta