Wiadomo, jak aktualizować dokumentację podatkową
DANE | 3 kwietnia 2018 r. opublikowano interpretację ogólną ministra finansów , w której wyjaśniono wątpliwości dotyczące odświeżania informacji o cenach transferowych, jeśli transakcje podlegające obowiązkowi dokumentacyjnemu są kontynuowane.
Interpretacja ogólna z 28 marca 2018 r. (DCT.8201.6.2018) dotyczy ustalenia obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej, wynikającego z art. 25a ust. 1 ustawy o PIT oraz art. 9a ust. 1 ustawy o CIT, a także obowiązku przeglądów i aktualizacji dokumentacji podatkowej, wynikającego z art. 25a ust. 2g ustawy o PIT oraz art. 9a ust. 2g ustawy o CIT (w niniejszym artykule omówiono jedynie kwestie wynikające z ustawy o CIT, jednak analogiczne regulacje zawarte są w ustawie o PIT).
Obowiązują limity
Przypomnijmy, że zgodnie z aktualnym stanem prawnym, do sporządzenia dokumentacji podatkowej na podstawie art. 9a ust. 1 ustawy o CIT, obowiązani są m.in. podatnicy:
- których przychody lub koszty, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalone na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych przekroczyły w roku poprzedzającym rok podatkowy równowartość 2 mln euro:
a) dokonujący w roku podatkowym transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o CIT, mających istotny wpływ na wysokość ich dochodu (straty), lub
b) ujmujący w roku podatkowym w księgach rachunkowych inne zdarzenia, których warunki zostały ustalone (lub narzucone) z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o CIT, mające istotny wpływ na wysokość ich dochodu (straty).
Za transakcje lub inne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta