Restrukturyzacja firmy kontrahenta może zdecydować o prawie do ulgi
Przeterminowanie należności powyżej 150 dni to tylko jeden z warunków, które muszą być łącznie spełnione, aby wierzyciel mógł skorygować VAT z niezapłaconych faktur.
∑ Spółka (podatnik VAT czynny) w prowadzonej działalności gospodarczej sprzedawała towary firmie, która w okresie współpracy była zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Spółka dostarczała towary zgodnie z każdym konkretnym zamówieniem i wystawiała faktury z określonym terminem płatności. Po pewnym czasie klient przestał płacić, w wyniku czego powstały zaległości przeterminowane ponad 150 dni od terminu ich płatności określonego na fakturze VAT. Spółka nie zbyła tych wierzytelności. Problem ten dotyczy faktur wystawionych za sierpień 2017 r.
W okresie współpracy i wystawiania poszczególnych faktur, według wiedzy spółki, wobec kontrahenta nie wydano postanowienia o wszczęciu postępowania restrukturyzacyjnego, o ogłoszeniu upadłości, nie wszczęto też likwidacji. We wrześniu 2017 r. kilka podmiotów złożyło wnioski o ogłoszenie upadłości kontrahenta. Jednak w listopadzie 2017 r. sąd, na wniosek kontrahenta, wydał postanowienie m.in. o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego oraz o oddaleniu złożonych wniosków o ogłoszenie upadłości. W styczniu 2018 r. sąd umorzył postępowanie restrukturyzacyjne, a poza tym został złożony wniosek o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta