Brak chemii wystarczy, aby zwolnić
RELACJE W PRACY | Rozwiązanie umowy z pracownikiem może być zasadne także wtedy, gdy ten poprawnie i terminowo wykonuje swoje obowiązki. W szczególności, gdy przełożonemu trudno jest złapać z nim dobry kontakt i wspólny język. Patrycja Zawirska, Marta Rogocz
Przyjazna atmosfera w pracy ma ogromny wpływ na właściwe funkcjonowanie firmy. Niedopasowanie charakterologiczne często utrudnia współpracę, a czasami nawet całkowicie ją paraliżuje. W szczególności, jeżeli ta układa się kiepsko nie tylko w relacjach pomiędzy współpracownikami, ale i w kontaktach z pracodawcą. Niekiedy nie ma wyjścia i trzeba się rozstać. Jest to możliwe nawet wtedy, gdy pod względem merytorycznym praca podwładnego jest bez zarzutu.
Jasne oczekiwania
W takiej sytuacji, przed podjęciem ostatecznej decyzji o rozwiązaniu umowy, warto przeprowadzić rozmowę naprawczą, w której szef jasno przedstawi swoje oczekiwania co do postawy i sposobu bycia podwładnego. A to dlatego, że zatrudniony powinien być świadomy konkretnych wymogów pracodawcy.
Oczekiwania zatrudniającego co do umiejętności współpracy z przełożonym i współpracownikami nie powinny stanowić kryterium oceny pracy pracownika, jeżeli ten nie został o nich poinformowany (zob. wyrok Sądu Najwyższego z 10 listopada 1998 r., I PKN 428/98).
Precyzja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta