Zagraniczne zakupy z kartą płatniczą nie muszą być drogie
Karty | Płacąc bezgotówkowo w obcych walutach, warto poszukać tanich rozwiązań Ewa bednarz
Na zaplanowanie wakacyjnych wojaży zagranicznych jest jeszcze trochę czasu. Warto jednak zastanowić się nie tylko nad kierunkiem wyjazdu, ale i zabezpieczeniu swoich finansów. Z raportu TNS „Global consumer tracker" wynika, że już dwa lata temu niemal połowa z nas najwięcej transakcji realizowanych za granicą opłacała kartami, mimo że ich koszty mogą być bardzo wysokie, a tani zakup czy posiłek nie jest taki tani, jak wynika z jego ceny.
Zdecydowana większość banków liczy sobie dużo za przewalutowanie wydatków ponoszonych w innej walucie niż złoty.
Uwaga na marże
Opłata za przewalutowanie jest na ogół inna dla kart Visa i inna dla Mastercard. Mogą też występować różnice w prowizjach pobieranych od kart kredytowych i kart debetowych. W BGŻ BNP Paribas np. przewalutowanie płatności kartą kredytową Visy kosztuje 3 proc., Mastercarda 2 proc., a kartami debetowymi obu organizacji 0 proc. Taniej w przypadku kart debetowych jest też w BOŚ. Prowizja w tym przypadku wynosi 2,5 proc., a przy płatności kartą kredytową Visa 4 proc. Mimo że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta