Nie tylko dochód narodowy
Polityka i gospodarka | Bruksela chce zmienić zasady wydawania pieniędzy z Unii Europejskiej. Obok dochodu pod uwagę będzie brana imigracja, bezrobocie młodych czy ochrona środowiska. Polska na tym znacząco straci. Anna Słojewska z Brukseli
Komisja Europejska przygotowuje projekt unijnego budżetu na lata 2021–2027. Z informacji uzyskanych przez „Rzeczpospolitą" wynika, że nasza pozycja finansowa znacząco się pogorszy. I to mimo że budżet ma relatywnie wzrosnąć, według naszych źródeł z 1 proc. do 1,13–1,18 proc. dochodu narodowego brutto Unii.
Pierwszą przyczyną takiej zmiany jest fakt, że w budżecie UE będzie mniej pieniędzy. Dokładnie w ciągu siedmiu lat o 94 mld euro, bo tyle wynosi wkład netto Wielkiej Brytanii, która wyjdzie z UE 29 marca 2019 r. A swoje zobowiązania budżetowe będzie płaciła do końca obecnej perspektywy budżetowej, a więc do końca 2020 roku, co jest tzw. okresem przejściowym.
Skutki brexitu
Drugi powód zmiany to nowe priorytety UE, takie jak obrona, bezpieczeństwo, gospodarka cyfrowa czy pomoc rozwojowa. – Rocznie będzie na to potrzebne o 8–10 mld euro więcej niż obecnie – mówi nieoficjalnie wysokie rangą unijne źródło.
W ciągu siedmiu lat potrzeba będzie na to 50–70 mld euro. Komisja chce, żeby ubytek po brexicie pokryć w połowie z oszczędności na tradycyjnych politykach (w tym przede...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta