Polscy przedsiębiorcy wciąż nie mają łatwo, choć nasza gospodarka rośnie
BARIERY rozwoju | Koniunktura gospodarcza się poprawiła. Mimo to aż 95 procent przedsiębiorstw spodziewa się w tym roku rosnących trudności w prowadzeniu działalności, wynikających między innnymi z braku pracowników czy wciąż niskiej moralności płatniczej. EWA bednarz
BIG InfoMonitor, powołując się na dane wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska, prognozuje nawet wzrost upadłości. Duży wpływ na taki stan rzeczy mają utrzymujące się na wysokim poziomie zatory płatnicze, ale nie tylko.
Nieterminowe płatności odczuwają najbardziej mikro, małe i średnie firmy, które są zmuszone szukać nie zawsze korzystnych dla siebie form finansowania, aby nie stracić płynności. Z badań Keralla Research przeprowadzonych na zlecenie BIG InfoMonitor wynika, że wśród barier w prowadzeniu działalności gospodarczej w 2018 r. 20,5 proc. przedsiębiorców wskazuje opóźnienia płatności przez kontrahentów.
W porównaniu z ubiegłym rokiem zanotowano małą poprawę, ponieważ wtedy 22,4 proc. respondentów wskazało na to zjawisko jako barierę rozwoju. Niestety, stało się tak głównie dlatego, że przedsiębiorcom obecnie bardziej dały się we znaki problemy z zatrudnieniem i kosztami pracowniczymi, spychając na dalszy plan inne utrudnienia. Skala opóźnień wzajemnych płatności przedsiębiorstw wcale jednak nie maleje. Aktualnie na problem z uzyskiwaniem płatności w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, ze względu na opóźnienia wynoszące min. 60 dni, skarżyło się 53 proc. przedsiębiorstw, podczas gdy rok temu 45 proc. Problem jest więc nadal poważny.
Wciąż dużo nierzetelnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta