Wyróżnienie pracownika czasem dla niego niepożądane
Mobbing to sytuacja, w której konkretny pracownik jest nękany czy prześladowany. Dyskryminacja zaś występuje, gdy jest on traktowany gorzej od innych z zakazanych przyczyn. Oba te zjawiska są w firmie niedopuszczalne.
Dozwolone rzucenie pracy
ROSZCZENIA
Pracownik poddany mobbingowi może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia albo z zachowaniem okresu wypowiedzenia, według własnego wyboru. Gdy mobbing wywołał u niego rozstrój zdrowia, może żądać zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
- Czy mobbingowany pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Czy aby domagać się odszkodowania z powodu mobbingu, musi doznać uszczerbku na zdrowiu?
W myśl art. 943 kodeksu pracy, mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać temu zjawisku.
Pracownik mobbingowany może się domagać od pracodawcy zadośćuczynienia i odszkodowania.
Zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę może żądać osoba, u której mobbing wywołał rozstrój zdrowia. Rozstrój zdrowia to kategoria medyczna. Zgodnie z orzecznictwem sądowym, nie są tu wystarczające negatywne konsekwencje mobbingu jedynie w sferze psychiki pracownika.
Odszkodowania ma natomiast prawo dochodzić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta