Gdzie warto lokować biznes w Chinach
Państwo Środka to nie tylko Pekin, Szanghaj, Kanton, Tianjin i Shenzhen, ale także 242 inne miasta tzw. II, III, IV i V kategorii.
Relacja w obrotach handlowych Polski z Chinami jest bardzo niekorzystna dla naszego kraju. Mało eksportujemy, wiele importujemy. W 2017 r. wymiana handlowa zakończyła się wynikiem 12:1 dla Chin. Import stamtąd był dwunastokrotnie większy niż nasz eksport do Państwa Środka. Dane za styczeń br. wskazują, że ta tendencja się pogłębia, bo wynik to już 13:1 dla Chin.
– I prognozuję, że wkrótce będzie to 14:1 – mówi Jacek Strzelecki, ekspert ds. rynku rolno-spożywczego Chin i krajów Azji. W jego ocenie planującym ekspansję handlową brakuje wiedzy o Chinach i aktualnych analiz rynkowych. Niewystarczające jest też wsparcie ze strony administracji publicznej i brakuje fachowców znających różne segmenty chińskiego rynku. W efekcie polscy przedsiębiorcy popełniają wiele błędów, stawiając pierwsze kroki w Azji. Jednym z nich jest niewłaściwa lokalizacja biur i inwestycji.
– Wśród naszych firm widać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta