Regiony ryzykują utratę euro
W przypadku braku przyśpieszenia dotowanych inwestycji niektóre województwa mogą utracić część pieniędzy unijnych – przestrzega wiceminister inwestycji i rozwoju.
Adam Hamryszczak
Rz: Jeszcze do połowy marca br. siedem województw nie rozdzieliło nawet połowy pieniędzy z regionalnego programu operacyjnego (RPO). Jak to oceniać?
Z jednej strony trzeba przyznać, że ostatnio doszło do przyśpieszenia realizacji wszystkich RPO, zarówno jeśli chodzi o tzw. kontraktację, czyli zawieranie umów, jak i płatności, a więc wydatki już poniesione na realizację dotowanych projektów. Z drugiej strony widzimy bardzo duże zróżnicowanie w realizacji RPO. I to nas bardzo niepokoi, bo warunki dla wszystkich województw są takie same. Uformowała się grupa stabilnych liderów. Jeśli chodzi o płatności, liderzy to: Opolskie, Dolnośląskie i Podkarpackie. Warto zwrócić uwagę na to ostatnie województwo. Podkarpackie nie tylko jest liderem w makroregionie Polski wschodniej, ale też umocniło się na pozycji medalowej wśród całej szesnastki i może być wzorcem np. dla Małopolski, Śląskiego czy Łódzkiego. Mówię o tym dlatego, że na drugim krańcu listy, a więc wśród regionów najsłabiej radzących sobie z RPO, są aż trzy regiony z Polski wschodniej: Podlaskie, Warmińsko-Mazurskie i Świętokrzyskie, a ponadto Kujawsko-Pomorskie. Warto się zastanowić, z czego wynikają duże dysproporcje, a z drugiej strony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta