Zawieszanie działalności bardziej elastyczne
Od 30 kwietnia br. obowiązuje Konstytucja biznesu. Ustawodawca, wychodząc naprzeciw potrzebom firm, starał się dostosować regulacje do potrzeb rynku. Odświeżone zostały m.in. zasady zawieszania działalności gospodarczej.
Zawieszenie działalności jest formą oddechu dla przedsiębiorców, którzy na co dzień mierzą się z wyzwaniami rynku. Decydują się na nią biznesmeni funkcjonujący w branżach sezonowych lub ci, którzy chwilowo zmagają się z brakiem popytu na swoje usługi, a mimo to liczą na poprawę płynności finansowej i odwrócenie trendu w przyszłości, dlatego nie chcą likwidować działalności. Przeszkody w wykonywaniu działalności, nie zawsze wynikają jednak z uwarunkowań otoczenia biznesowego przedsiębiorcy. Powody zawieszenia mogą dotyczyć również bezpośrednio osoby przedsiębiorcy i jego najbliższych. Zawieszenie może okazać się konieczne w przypadku choroby czy potrzeby sprawowania opieki nad członkiem rodziny, a w chwilach zwątpienia daje szansę na podjęcie zatrudnienia lub zaangażowanie w działalność prowadzoną w innej formie prawnej.
Szansa dla nowej grupy podmiotów
Dotychczasowe przepisy pozwalały na zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jedynie przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Nowa ustawa – Prawo przedsiębiorców poszerzyła krąg adresatów przepisu o przedsiębiorców zatrudniających co prawda pracowników, ale wyłącznie takich, którzy przebywają na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym lub urlopie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta