Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wysoka cena banalnego patriotyzmu

23 maja 2018 | Rzecz o polityce
Nadawanie samolotom imion wielkich polskich polityków ma kształtować więź narodową
autor zdjęcia: Bartłomiej Zborowski
źródło: PAP
Nadawanie samolotom imion wielkich polskich polityków ma kształtować więź narodową

Rząd | Partia rządząca nie oszczędza na projektach o patriotycznym podłożu Marek Migalski

Patriotyzm kosztuje. I to niemało. Warto o tym pamiętać, gdy następnym razem wydamy kolejne miliony złotych na pomniki, muzea, parady i rejsy dookoła świata.

Warto o tym pamiętać zwłaszcza wówczas, gdy obserwujemy co jakiś czas grupy społeczne, które domagają się świadczeń socjalnych potrzebnych do ich normalnej egzystencji. Czasami nie ma środków na spełnienie ich żądań, bo państwo wcześniej wydało na strzelnice, zmianę nazw ulic czy dofinansowanie patriotycznego filmu lub narodowej fety. Wydaje się, że właśnie z czymś takim zaczynamy mieć do czynienia w Polsce.

Wysyp projektów

Członkami narodu stajemy się nie z urodzenia, lecz w wyniku wieloletniego procesu socjalizacyjnego, w którym państwo, rodzina i środowisko robią wiele, byśmy poczuli więź z rodakami. Zaczyna się niewinnie – pierwszy wierszyk, który poznajemy, zaczyna się od słów: „Kto ty jesteś? Polak mały"; pierwsza lektura mówi o ojczyźnie; pierwsza bajka o dziejach narodu, pierwszy banknot lub moneta mają podobizny polskich władców lub polskiego godła. A potem jest już tylko intensywniej.

Szkoły w naszym kraju mają narodowych patronów: wśród trzydziestu najczęściej nadawanych wszystkie (sic!) mają narodowotwórczy charakter. W obecnym programie nauczania języka polskiego dziewięćdziesiąt procent lektur obowiązkowych stanowią dzieła...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11058

Wydanie: 11058

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament