Przedwczesne zakończenie leasingu
Rozliczenie przedmiotu leasingu po wypowiedzeniu umowy przez finansującego arkadiusz turczyn
Zgodnie z art. 70915 kodeksu cywilnego w razie wypowiedzenia przez finansującego umowy leasingu na skutek okoliczności, za które korzystający ponosi odpowiedzialność, finansujący może żądać od korzystającego natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie, a niezapłaconych rat, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i rozwiązania umowy leasingu (zob. też art. 7095 § 3 k.c. i art. 7098 § 5 k.c.).
Przewidziana w art. 70915 k.c. odpowiedzialność korzystającego ma niewątpliwie charakter odpowiedzialności kontraktowej (wyrok SN z 9 września 2010 r., I CSK 641/09, zob. też m.in. wyrok SN z 13 stycznia 2012 r., I CSK 176/11, wyrok SN z 12 grudnia 2013 r., V CSK 566/12, orzecznictwo SN dostępne na www.sn.pl).
Ryzyko leasingodawcy wynikające z zaangażowania poważnych funduszy w nabycie lub uzyskanie sprzętu używanego w działalności gospodarczej, zarówno w okresie kiedy umowa ta nie była umową nazwaną, jak i obecnie (art. 70915 k.c.), jest w części przerzucane na leasingobiorcę. Przed zmianą kodeksu cywilnego wprowadzającą ten typ umowy praktykowane było zamieszczanie surowych postanowień (prawo wypowiedzenia w razie wątpliwej wypłacalności leasingobiorcy oraz obowiązek uiszczenia pozostałych opłat). Taki rozkład ryzyka, wyraźnie korzystniejszy dla leasingodawcy, był jednak łagodzony uprawnieniem korzystającego do dalszego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta