Nie każdy informatyk może korzystnie rozliczyć podatek
Twórca programów komputerowych nie ma prawa do obniżonej stawki VAT, jeśli tylko nabył kody programistyczne na podstawie umowy o dzieło i nie wykonał w nich żadnej czynności, którą można uznać za ich modyfikację.
Sprawa dotyczyła prawa do obniżonej stawki VAT. We wniosku o interpretację programista komputerowy wyjaśnił, że jest podatnikiem VAT. W działalności tworzy programy komputerowe i portale internetowe. Wskazał, że nieraz są one przygotowywane z podwykonawcami będącymi osobami fizycznymi. W takich sprawach podatnik na podstawie umów o dzieło podzleca wykonanie części utworu w postaci kodu programistycznego. Osoby je tworzące przenoszą na niego prawa do wytworzonych kodów.
Informatyk zapytał, czy usługa udzielenia licencji na program komputerowy lub abonament do portalu internetowego korzysta z 8 proc. stawki VAT (poz. 181 załącznika nr 3 do ustawy o VAT).
Fiskus potwierdził prawo do obniżonej stawki, ale tylko w części dotyczącej świadczenia usługi polegającej na sprzedaży licencji do programów komputerowych i abonamentów do portali internetowych, gdy pytający jest jedynym twórcą tych programów. W sytuacji, gdy nie jest jedynym ich twórcą, takiego prawa odmówił.
Spór o zakres prawa do preferencyjnej stawki trafił na wokandę. I ostatecznie wygrał go fiskus. Oddalając...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta