W domu można więcej
W styczniu zaczęły obowiązywać nowe przepisy określające granice obrony koniecznej. Już jednak trzy miesiące później minister Zbigniew Ziobro zasugerował, że możliwa jest kolejna zmiana przepisów. andrzej dryszel
Nowelizacja kodeksu karnego w części dotyczącej obrony koniecznej została uchwalona przez Sejm 8 grudnia, przez Senat 21 grudnia, a w życie weszła 19 stycznia.
Poprzedni zapis art. 25 k.k. stanowiący, iż: „Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu", został zachowany w § 3. Dodano zaś § 2a, stwierdzający: „Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej, odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo na przylegający do nich ogrodzony teren lub odpierając zamach poprzedzony wdarciem się do tych miejsc, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące".
Niedługo potem, 17 lutego, a więc już pod rządami nowego przepisu o obronie koniecznej, bandyci napadli na właściciela kantoru w Piszu. Zaatakowali go, gdy wyszedł z pomieszczenia, zabrali torbę zawierającą ok. 100 tys. zł i odjechali. Poszkodowany strzelił cztery razy w stronę ich samochodu, rozbijając szybę (miał pozwolenie na broń), ale przestępcy zdołali uciec z łupem. Prokuratura Okręgowa w Olsztynie wszczęła zaś śledztwo w sprawie narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez oddanie strzałów w kierunku samochodu, którym jechali...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta