Brak precyzji ustawodawcy z korzyścią dla cudzoziemców
Luka w przepisach zmieniających pozwala obejść obowiązek uzyskania zezwolenia na pracę cudzoziemca. Nie musi go mieć osoba, która pracowała na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy zarejestrowanego do końca 2017 r.
Początek 2018 r. przyniósł wiele zmian w przepisach ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Rejestrowane wcześniej przez pracodawców w urzędach pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom zostały zastąpione instytucją rejestrowanego przez te same podmioty oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.
Brak precyzyjnych przepisów przejściowych wprowadzających nowe regulacje wykreował unikalną szansę dla pracodawców zatrudniających obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Dla pracownika pochodzącego z tych państw, który wykonywał w 2017 r. przez 6 miesięcy kalendarzowych pracę na podstawie zarejestrowanego oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy, pracodawca może zarejestrować w 2018 r. nowe oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy, pozwalające na legalne zatrudnienie w Polsce przez kolejne 6 miesięcy bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.
Zmiana zasad
Mocą przepisów ustawy z 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw z 1 stycznia 2018 r. doszło do znaczącej zmiany modelu zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Nowelizacja – dokonując implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/36/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta