Krajowe i zagraniczne firmy inwestują w leki w Polsce
Biotechnologia to jedna z najszybciej rozwijających się branż światowej gospodarki. Według firmy konsultingowej Grand View Research wartość tego rynku wzrośnie do 2020 r. o połowę, przekraczając 604 mld dol.
Piotr Skarbnik
Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego poświęconego rozwojowi biotechnologii w Polsce wynika, że w naszym kraju sukcesywnie rośnie zainteresowanie tym obszarem działalności przemysłowej. W 2016 r. działalność w dziedzinie biotechnologii prowadziły w Polsce 184 przedsiębiorstwa. W porównaniu z rokiem wcześniejszym ich liczba wzrosła o 15 proc. Nakłady wewnętrzne poniesione przez przedsiębiorstwa na działalność biotechnologiczną sięgnęły 761,1 mln zł, były więc o 23,1 proc. niższe niż w 2015 r.
Dodatkowo działalność badawczą i rozwojową w dziedzinie biotechnologii prowadziło 238 podmiotów. Tu nakłady wewnętrzne poniesione na taką działalność w przedsiębiorstwach wyniosły 652,3 mln zł i były niższe o 23,3 proc. niż w roku poprzednim.
Z raportu GUS wynika także, że w latach 2014–2016 liderem w zakresie działalności innowacyjnej przedsiębiorstw w Polsce był przemysł farmaceutyczny. Niemal co druga firma z tego sektora (49 proc.) prowadziła badania lub dostarczyła na rynek innowacyjne produkty.
Sektor farmaceutyczny wyprzedził silnie kojarzone z innowacjami gałęzie gospodarki, takie jak produkcja urządzeń elektronicznych i optycznych czy samochodów.
Jak wynika z opublikowanego w 2016 r. raportu firmy Deloitte „Biotechnologia w Polsce. Branżowy punkt widzenia", według 60 proc. przedstawicieli firm z sektora biotech największym czynnikiem ryzyka dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta