Biznes porusza się w Wielkiej Brytanii jak we mgle
ANALIZA PRZYSZŁOŚCI | Do października powinny być uzgodnione warunki przyszłej współpracy z UE. Na razie nie wiadomo nic. Jędrzej Bielecki
Czasu pozostało niewiele. 29 marca 2019 r. Wielka Brytania ma po 45 latach członkostwa opuścić Wspólnotę. Wcześniej jednak porozumienie w tej sprawie musi zatwierdzić brytyjski parlament, parlamenty krajów Wspólnoty oraz Parlament Europejski. Dlatego negocjatorzy obu stron chcą uzgodnić umowę o przyszłych relacjach między Londynem i Brukselą najpóźniej w październiku.
Kłopotliwa granica
Ale dziś dotrzymanie takiego kalendarza wydaje się bardzo trudne. Wszystko rozbiło się o granicę między Republiką Irlandii i Irlandii Północnej. Obie strony zgadzają się, że przywrócenie tu szczegółowych kontroli, budek strażniczych i zasieków nie tylko uderzy w interesy gospodarcze Wielkiej Brytanii i Irlandii, ale przede wszystkim postawi pod znakiem zapytania proces pokojowy zapoczątkowany Porozumieniem Wielkopiątkowym z 1998 r.
Od początku rokowań w sprawie brexitu kraje Unii Europejskiej zajmują zaskakująco solidarne i twarde stanowisko. Także w sprawie irlandzkiej granicy postawiły sprawę jasno. Kontroli nie będzie, jeśli Londyn wybierze jedną z dwóch opcji. Albo sama Irlandia Północna pozostanie w unii celnej ze Wspólnotą, jeśli nie w jednolitym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta