Pensja zmarłego pracownika nie trafi do komornika
Wynagrodzenia pracownika nie wolno potrącić po jego śmierci na komornicze zajęcie, jeśli są członkowie rodziny uprawnieni do jego otrzymania. Taka pensja stanowi bowiem prawo majątkowe tych osób.
- Zmarł nasz pracownik, którego wynagrodzenie było zajęte przez komornika. Zajęte kwoty przekazywaliśmy komornikowi. Ostatnia pensja i premia za I kwartał nie zostały jeszcze wypłacone. Żona zmarłego żąda w imieniu własnym i dzieci, aby nie przekazywać tych pieniędzy komornikowi, tylko jej. Czy możemy to zrobić? – pyta czytelniczka.
Tak. Wszystkie pieniądze należy przekazać małżonce byłego pracownika. Prawa majątkowe ze stosunku pracy, w tym prawo do niewypłaconego wynagrodzenia, przeszły bowiem po śmierci pracownika na rzecz jego żony i dzieci.
Podstawa potrąceń
Aby możliwe było dokonanie potrącenia, musi istnieć wyraźny przepis, który na to pozwala bez zgody uprawnionego. Tymczasem ani przepisy określające prowadzenie postępowania egzekucyjnego, ani kodeks pracy nie zawierają takiego uregulowania.
Art. 819 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, iż na skutek śmierci dłużnika, którym był pracownik, komornik zawiesza postępowania egzekucyjne. Bez wątpienia samo zawieszenie postępowania egzekucyjnego nie powoduje skutku w postaci uchylenia zajęcia wynagrodzenia za pracę, bo taki efekt rodzi tylko umorzenie postępowania. Nie jest już jednak tak oczywista kwestia tego, jakie czynności egzekucyjne mogą być dokonywane przez komornika w trakcie zawieszenia postępowania egzekucyjnego.
Wstrzymanie egzekucji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta