Podatkowe życie po brexicie
ROZLICZENIA | Po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty w stosunkach z tym krajem przestaną obowiązywać unijne dyrektywy. Małgorzata Gleń Iwona Łagowska
Brexit stał się już niewątpliwie faktem i zbliża się wielkimi krokami. Wskutek planowanych zmian Wielka Brytania stanie się wobec Unii Europejskiej krajem trzecim. Oznacza to, że w stosunkach z tym krajem przestaną co do zasady obowiązywać unijne dyrektywy. Nie jest do końca pewne, co i w jakim zakresie Polska/UE zdąży wynegocjować przed zrealizowaniem się brexitu, a także czy Wielka Brytania będzie miała status państwa członkowskiego EOG.
Aby zobrazować wpływ możliwych zmian na sytuację polskich przedsiębiorców, posłużymy się przykładem.
Kazus.
Polska spółka PolCo sp. z o.o. jest 100-proc. wspólnikiem brytyjskiej spółki UKCo LTD (forma prawna odpowiadająca polskiej spółce z o.o.) oraz niemieckiej spółki GeCo GmbH (forma prawna odpowiadająca polskiej sp. z o.o.). PolCo jest spółką działającą na rynku chemii gospodarczej. Produkty wytwarzane są w Polsce, a następnie dystrybuowane przez PolCo na rynki europejskie (bezpośrednio bądź poprzez spółki zależne). Sprzedaż produktów PolCo realizowana jest na rynku brytyjskim oraz niemieckim poprzez sprzedaż do spółek córek (UKCo i GECo), które następnie odprzedają je jako towary.
PolCo, UKCo oraz GeCo są rezydentami podatkowymi w krajach, w których zostały inkorporowane.
Spółki UKCo oraz GeCo udzieliły PolCo oprocentowanych pożyczek. Spółka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta