Z restrukturyzacją warto się pośpieszyć
Małgorzata Gleń dyrektor w dziale doradztwa podatkowego w zespole ds. M&A w KPMG w Polsce Magdalena Cieślak ekspert w dziale doradztwa podatkowego w zespole ds. M&A w KPMG w Polsce OGRANICZENIA | Transgraniczne połączenia spółek polskich z brytyjskimi mogą być po brexicie niemożliwe.
Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej 29 marca 2019 r. może mieć negatywne konsekwencje dla podatkowego traktowania w Polsce niektórych działań restrukturyzacyjnych z udziałem spółek brytyjskich. Istotne znaczenie w tym zakresie będzie miało to, czy Wielka Brytania będzie posiadała status członka Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) po wystąpieniu z UE. Na razie trudno przewidzieć, jaki scenariusz zostanie zrealizowany.
Łączenie i podział
Niektóre działania restrukturyzacyjne są w ramach UE neutralne podatkowo na moment ich przeprowadzenia, a opodatkowanie odroczone jest w praktyce do momentu realizacji zysków kapitałowych odnoszących się do przekazywanych aktywów. Zagadnienie to jest regulowane dyrektywą Rady 2009/133/WE z 19 października 2009 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, podziałów przez wydzielenie, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek z różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego. Dyrektywa ta została transponowana do polskiej ustawy o CIT.
Zgodnie z ustawą o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta