Historia łączy się z teraźniejszością
| Piwo w żywieckim browarze warzy się od 1856 r. Dziś jest on jednym z najnowocześniejszych browarów w Europie, w którym piwowarzy wytwarzają każdego roku ok. 5 mln hektolitrów złocistych napojów. Przechadzając się po historycznych, wykutych w skale piwnicach, w których niegdyś leżakowało piwo, można poznać historię piwowarstwa.
Przez 93 lata żywiecki browar był własnością Habsburgów. Jego założycielem i pierwszym właścicielem był arcyksiążę Albrecht Fryderyk Habsburg, wnuk cesarza Leopolda II. Po śmierci Albrechta majątek wraz z browarem przeszedł w ręce arcyksięcia Karola Stefana. Prowadził on browar 38 lat. W roku 1933 największą część dóbr żywieckich wraz z browarem i zamkiem odziedziczył arcyksiążę Karol Olbracht. Syn Karola Stefana zarządzał browarem do roku 1939. W związku ze zmianami politycznym Habsburgowie ostatecznie utracili swe majątki w roku 1945.
Podczas II wojny światowej browar przejęli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta