Pomóc kobietom z rakiem piersi
Potrzebne są nowe leki i terapie, lepsza organizacja leczenia i większe nakłady.
Pomimo lat ciężkiej pracy i wielkiego postępu onkologii rak piersi pozostaje jedną z najczęstszych przyczyn zgonów wśród kobiet. Odpowiada za 22 proc. ze wszystkich zdiagnozowanych u kobiet nowotworów. Co roku leczeniu poddawanych jest 17 tys. pacjentek, 6 tys. z nich umiera.
Jak zmienić tę negatywną statystykę? Jakie reformy należy przeprowadzić, by pomóc pacjentkom i ich rodzinom? Odpowiedzi szukali eksperci podczas debaty „Efekty społeczno-gospodarcze poprawy jakości życia pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi".
Filary skutecznego leczenia
W pierwszej kolejności eksperci skupili się na znaczeniu poszczególnych elementów w procesie leczenia pacjenta. Co trzeba wesprzeć, by uzyskać najlepsze rezultaty? Najważniejsze są trzy aspekty: nowe technologie lekowe, nielekowe oraz organizacja systemowa.
– Potrzebne jest całościowe wsparcie w każdym zakresie i nie powinniśmy zapominać o żadnym z wymienionych elementów – powiedział dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Według niego w walce z rakiem piersi bardzo ważne są proces i metoda leczenia, choć nie należy też zapominać o organizacji systemowej oraz finansowaniu. A jest tu jeszcze wiele do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta