KNF: wartość aktywów GetBacku była zawyżana
Zdaniem nadzoru, niejasne transakcje windykatora dotyczące portfeli wierzytelności pozwalały mu uniknąć koniecznych odpisów.
maciej rudke
Osoby kierujące GetBackiem decydowały się na serię transakcji, które pozwalały uniknąć konieczności wykonania (wynikającej z obowiązujących przepisów) wyceny bilansowej części posiadanych przez grupę kapitałową portfeli wierzytelności – podaje Komisja Nadzoru Finansowego, powołując się na dokumentację uzyskaną w toku działań nadzorczych.
Sprzedaż i odkupienie
Według KNF przeprowadzenie wyceny zgodnie z zasadami rachunkowości prowadziłoby do zmniejszenia wartości portfeli, czego skutkiem byłoby obniżenie wartości aktywów i wyników finansowych za okresy sprawozdawcze w 2017 r. Jak więc GetBackowi udawało się unikać takiej sytuacji? Według KNF spółka przed końcem kolejnych okresów sprawozdawczych sprzedawała portfele wierzytelności, należące do jej grupy kapitałowej.
Trafiały do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta