100 mld euro na innowacje w UE
Umiędzynarodowienie polskich firm jest dość niskie, bez większej aktywności na arenie europejskiej nasze przedsiębiorstwa będą miały problem z uzyskaniem unijnych środków na innowacje – mówi wicedyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej.
Rz: Dotychczas polskie podmioty, w tym firmy, pozyskały łącznie tylko 298,7 mln euro z unijnego programu ramowego „Horyzont 2020", podczas gdy ogółem rozdysponowano już 31,5 mld euro. Dlaczego polskim przedsiębiorcom i naukowcom idzie tak słabo? Jak możemy to zmienić?
Katarzyna Walczyk-Matuszyk: Jedna z największych barier to konieczność utworzenia konsorcjum projektowego jako warunku wejścia do programu. Umiędzynarodowienie polskich podmiotów jest nadal dość niskie. Niezbędna jest ich większa aktywność, włączanie się w prace europejskich platform technologicznych, stowarzyszeń, budowanie sieci współpracy, podejmowanie roli oceniających projekty, uczestnictwo w spotkaniach brokerskich. Polacy składają także mniej wniosków niż podmioty z krajów o podobnej liczbie naukowców. Nie bez znaczenia jest bogata oferta środków UE na poziomie krajowym. Ważne, aby te dwa źródła się uzupełniały. Co więcej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta