O czym trzeba pamiętać zatrudniając cudzoziemca
W przypadku wynagrodzenia ze stosunku pracy źródłem tych przychodów jest kraj, w którym wykonywana jest praca, a nie ten, w którym ma siedzibę pracodawca. Wpływa to na obowiązki ciążące na płatniku podatku dochodowego.
- Polska spółka z o.o. chciałaby zatrudnić cudzoziemca (obywatela Ukrainy). Czy będziemy mieć z tego tytułu jakieś dodatkowe obowiązki, jeśli chodzi o rozliczenia podatkowe? Czy trzeba będzie przekazywać do urzędu skarbowego jakieś dodatkowe dokumenty? – pyta czytelniczka.
Spółka polska zatrudniająca cudzoziemca, poza uzyskaniem dla niego (w przypadkach, gdy jest to konieczne) zezwolenia na pracę odpowiedniego typu oraz przechowywaniem w swoich aktach kopii dokumentu stwierdzającego legalne przebywanie na terytorium RP (w przypadku osoby niebędącej obywatelem Unii Europejskiej), jest obowiązana do wypełnienia wszystkich innych standardowych obowiązków pracodawcy związanych z zatrudnieniem nowego pracownika lub zleceniobiorcy. Obowiązki te wynikają z przepisów prawa, w tym z kodeksu pracy, z ustawy o PIT oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Obowiązki płatnika...
W szczególności, w ciągu roku podmiot zatrudniający, działając jako płatnik, ma obowiązek obliczać, pobierać i przekazywać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy należne od wynagrodzenia osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, na podstawie umów cywilnoprawnych (w przypadku gdy osoby te nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej) lub wynagradzanych w związku z funkcją pełnioną w organach spółki (zarząd lub rada nadzorcza). Jeśli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta