Cyfrowy mózg pomaga mieszkańcom
trendy | Zaawansowane rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji to nie jest abstrakcyjny pomysł rodem z filmów science fiction. Z powodzeniem są już stosowane w wielu polskich miastach.
Trójmiasto, kraków
Zastosowanie sztucznej inteligencji pomoże światowej gospodarce wygenerować nawet 5,8 bln dolarów rocznie – szacuje firma doradcza McKinsey. Te nowoczesne technologie są już stosowane nie tylko przez przedsiębiorstwa, ale również przez instytucje publiczne. Przykładem m.in. Trójmiasto.
– Rozwiązaniem bazującym na sztucznej inteligencji jest system zaimplementowany w zintegrowanym systemie zarządzania ruchem Tristar – informuje Jacek Oskarbski, kierownik działu inżynierii transportu Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. Rozwiązanie wykorzystuje tzw. algorytmy genetyczne. Na podstawie danych zebranych z urządzeń system tworzy tzw. macierz podróży oraz model ruchu. Na jego podstawie szuka najlepszego rozwiązania ustawień sygnalizacji świetlnej z punktu widzenia pożądanego celu. Może nim być np. minimalizacja liczby zatrzymań – czyli strategia wykorzystywana przy mniejszym natężeniu ruchu drogowego, w której można uzyskać efekt zielonej fali dla jak największej liczby pojazdów. Innym przykładem jest strategia maksymalizacji przepustowości, w której kosztem pogorszenia zielonej fali zwiększa się przepustowość drogi, co jednak pozwala uzyskać krótszy czas przejazdu w godzinach szczytu.
W Trójmieście system informuje o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta