Dojazd i noclegi pracowników bez PIT
ROZLICZENIA | Wydatki poniesione przez pracodawcę na transport i zakwaterowanie nie są przychodem osoby zatrudnionej, więc nie ma do nich zastosowania limit zwolnień od podatku.
Pracownicy nie zawsze wykonują pracę w miejscu swojego zamieszkania. Często pracodawca wysyła ich do pracy w innej miejscowości lub za granicę w ramach oddelegowania. Warto się więc zastanowić czy wydatki ponoszone przez pracodawcę na przejazd i zapewnienie noclegów w Polsce oraz za granicą powyżej limitu ustawowego są przychodem pracowników >patrz ramka na stronie obok.
Dwa różne pojęcia
Podróż służbowa i oddelegowanie to nie to samo.
1. Oddelegowanie pracownika to zmiana stałego miejsca wykonywania pracy poza siedzibą pracodawcy. Niekoniecznie jest ona związana z wypowiedzeniem dotychczasowych warunków pracy i płacy. Na podstawie art. 42 § 4 kodeksu pracy (k.p.) wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika. Oznacza to, że dopuszczalne jest także oddelegowanie pracownika bez wymaganej zgody na czas dłuższy niż trzy miesiące, jeśli nastąpi ono na przełomie roku, np. od grudnia 2017 r. do marca 2018 r.
2. Gdy miejsce wykonywania pracy pozostało bez zmian, mamy do czynienia z podróżą służbową. Według art. 775 § 1 k.p...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta