Dokumentacja TP – od czego zacząć
Rzetelne przygotowanie potrzebnych danych, umów i zestawień ułatwi i uprości proces sporządzenia i aktualizacji dokumentacji podatkowej. Bez tego jej przygotowanie i obrona w trakcie kontroli będą trudne i bardziej wymagające.
Ustalenie, czy dany podmiot ma w odniesieniu do określonych transakcji obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych, jest od 2017 r. znacznie większym problemem niż wcześniej. Obecnie nie liczy się bowiem jedynie określenie wartości transakcji, ale także wysokości przychodów i kosztów danego podmiotu we wcześniejszym roku podatkowym. Te dane mają także kluczowe znaczenie dla ustalenia wartości, od jakiej należy sporządzać dokumentację cen transferowych dla danej transakcji – progów dokumentacyjnych. W wielu przypadkach sam obowiązek sporządzenia dokumentacji nie budzi wątpliwości, zwłaszcza w przypadku dużych podmiotów, które regularnie przeprowadzają tran- sakcje z podmiotami powiązanymi. Zwykle jednak konieczna jest wcześniejsza wnikliwa analiza. Problemem do tej pory nierozwiązanym jest bowiem zakres dokumentowanych transakcji.
Żeby mieć pewność, że konsekwencje niedopatrzeń ze strony podatnika nie dosięgną go po kilku latach – a tak się dzieje najczęściej z uwagi na terminy prowadzonych postępowań kontrolnych - należy zacząć od ustalenia nie tylko tego kto ma obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej, ale także jakie transakcje podlegają dokumentowaniu oraz przede wszystkim jakie dane i informacje zabezpieczyć i przechowywać na potrzeby ewentualnej kontroli w zakresie cen transferowych.
Jak się za to zabrać
Przed przygotowaniem dokumentacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta