Gaśnie czar tanich, polskich win owocowych
Alkohole | W produkcji krajowych win zachodzi pokoleniowa zmiana. Niknie półka tych najtańszych, a te najlepsze i drogie potrzebują zmiany prawa, by się rozwijać.
Ważna zmiana pokoleniowa zachodzi właśnie w polskiej produkcji alkoholu. W ciągu ostatnich 15 lat produkcja win owocowych spadła o ponad połowę.
Gdy wchodziliśmy do Unii Europejskiej, na rynek trafiło 170 mln litrów wina owocowego, a w ubiegłym roku już tylko 77,8 mln. Wszystko przez zmianę gustów – pomału odchodzi pokolenie, które było skłonne je kupować. A te świetnej jakości, z krajowych owoców, walczą o zainteresowanie klientów z winami gronowymi z Francji czy Włoch i potrzebują nowych regulacji prawnych.
Brakuje definicji
Jako potężny producent owoców Polska mogłaby być potentatem produkcji także wina owocowego. Jednak branżę czeka jeszcze długa droga. W rozwoju przeszkadzają nie tylko uprzedzenia klientów do nie najlepszej do niedawna renomy takiego trunku. Brakuje także definicji wina owocowego wspólnej dla całej Unii Europejskiej. Branża wystąpiła właśnie w tej sprawie o wsparcie do resortu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta