Przeniesienie udziałów przy połączeniu transgranicznym bez CIT
Połączenie transgraniczne zagranicznego udziałowca polskiej spółki nieruchomościowej, w wyniku którego dojedzie do przejęcia całego jego majątku (w tym udziałów w spółce polskiej) przez inny podmiot zagraniczny, nie ma konsekwencji podatkowych w Polsce.
Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 25 maja 2018 r. (0114-KDIP2-2.4010.137.2018.1.AM).
Sprawa dotyczy planowanej reorganizacji grupy kapitałowej, w ramach której dojdzie do połączenia transgranicznego spółki z siedzibą w Wielkiej Brytanii (dalej: spółka UK, wnioskodawca) z inną spółką z grupy kapitałowej z siedzibą w Holandii (dalej: spółka NL). Spółka UK jest udziałowcem spółki z siedzibą w Polsce (dalej: spółka PL) posiadającej znacznej wartości nieruchomość położoną w Polsce, która stanowi (bezpośrednio lub pośrednio) ponad 50 proc. wartości sumy wszystkich aktywów spółki PL. W związku z tym na potrzeby prawa podatkowego spółka PL może zostać uznana za tzw. spółkę nieruchomościową.
W wyniku połączenia wszystkie aktywa oraz zobowiązania spółki UK (spółki przejmowanej) zostaną w całości przeniesione do spółki NL (spółka przejmująca) w zamian za udziały w spółce NL. Połączenie będzie podlegać właściwym przepisom prawa brytyjskiego i holenderskiego.
Spółka UK zwróciła się z pytaniem do polskich organów podatkowych czy w związku z planowanym połączeniem transgranicznym spółka UK uzyska w Polsce dochód do opodatkowania.
Zgodnie ze stanowiskiem wnioskodawcy, z tytułu przeniesienia udziałów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta