Jak liczyć okres przedawnienia po umorzeniu egzekucji
Zarówno uchylenie decyzji ostatecznej, jak i umorzenie postępowania egzekucyjnego nie prowadzą do przerwania biegu terminu przedawnienia.
Przedawnienie zobowiązania podatkowego jest jednym ze sposobów jego wygaśnięcia. Oznacza to, że po upływie terminu przedawnienia organ podatkowy nie może egzekwować zarówno kwoty niezapłaconego podatku, jak i odsetek za zwłokę liczonych od powstałej zaległości podatkowej.
Zasadą jest, że zobowiązania podatkowe przedawniają się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (art. 70 § 1 ordynacji podatkowej; dalej: o.p.). Od zasady tej istnieje jednak wiele wyjątków. Jednym z nich jest zastosowanie przez organ podatkowy środka egzekucyjnego, w wyniku czego dochodzi do przerwania biegu terminu przedawnienia (art. 70 § 4 o.p.).
Pytanie do NSA
W związku z pojawiającymi się wątpliwościami prawnymi dotyczącymi tej kwestii i rozbieżnościami w orzecznictwie Izba Finansowa Naczelnego Sądu Administracyjnego skierowała do poszerzonego składu tego sądu zagadnienie prawne: „Czy uchylenie decyzji ostatecznej w zakresie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania powoduje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta