10 przyszłościowych zawodów
Zatrudnienie | Duży wybór ofert pracy (który zwykle idzie w parze z dobrymi zarobkami) powinny zapewnić w dłuższej perspektywie specjalności związane z nowymi technologiami i opieką nad innymi – w tym opieką medyczną.
Szukając pomysłu na nową ścieżkę kariery zawodowej można skorzystać ze wskazówek, które na prośbę „Rzeczpospolitej" przygotowali eksperci firm rekrutacyjnych. Opracowana na tej podstawie lista dziesięciu perspektywicznych zawodów i specjalizacji określa także kierunki, w których warto się kształcić.
– Najbardziej przyszłościowe są zawody związane z postępem technologicznym, jak i medycznym. Te pierwsze z powodu tego, że jako społeczeństwo chcemy mieć bardziej udoskonalone maszyny i urządzenia, które pomogą nam w pracy. Te drugie zaś wynikają z konsekwencji postępu, czyli chociażby dłuższej średniej życia – podkreśla Marek Wróbel, dyrektor w ManpowerGroup.
1.Programista.
Pomimo rosnącej liczby absolwentów studiów informatycznych i kursów programowania w czasach cyfrowej rzeczywistości na pewno nie zabraknie pracy dla programistów. Powinni się też oni utrzymać w czołówce rankingów najlepiej opłacanych zawodów. Nawet jeśli nastąpią przesunięcia między specjalizacjami, których będzie za to więcej do wyboru. Marta Prudel z Michael Page przewiduje wzrost popytu m.in. na programistów blockchain (z umiejętnościami wykraczającymi poza biegłość w Javie czy C/C++ i ze średnimi zarobkami powyżej 15 tys. zł brutto)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta