Udzielenie pożyczki jest odpłatnym świadczeniem usług
Nawet gdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą jednorazowo udostępni kapitał na wskazany w umowie okres w zamian za wynagrodzenie w postaci odsetek, taką czynność można zidentyfikować i zaliczyć do zawodowej płaszczyzny tej jednostki i w konsekwencji uznać za podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 maja 2018 r. (0111-KDIB3-1.4012.244.2018.2.IK).
Podatnik będący osobą prawną, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej, udzielił swemu kontrahentowi pożyczki. Przy czym działalność w zakresie pozostałych form udzielania kredytów nie należy do przedmiotu działalności (PKD) podatnika ujawnionej w KRS. Udzielenie pożyczki nastąpiło na podstawie zawartej umowy, zgodnie z którą pożyczkobiorca jest zobowiązany do zapłaty pożyczkodawcy wynagrodzenia w postaci odsetek kapitałowych. Podatnik nigdy wcześniej nie udzielał pożyczek innym podmiotom. Tym samym, była to transakcja o charakterze jednorazowym.
W związku z tym podatnik zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem, czy udzielenie pożyczki na rzecz pożyczkobiorcy jest odpłatnym świadczeniem usług w rozumieniu ustawy o VAT, które jest zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 tej ustawy.
Zdaniem podatnika, na tak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta